Z čoho sa skladá lampa do projektora?

Lampa do projektora či projekčnej TV sa skladá z výbojky - veľmi silnej žiarovky, ktorá je usadená v lampovom module. Ten má uľahčiť manipuláciu s lampou a jej výmenu v projektore. Okrem toho zabezpečí pevné a presné usadenie lampy v projektore, pripojenie výbojky k zdroju napájania, filtráciu UV žiarenia obsiahnutého v produkovanom svetle, ochranu projektora pred prípadnou explóziou výbojky (črep vďaka modulu nepreletí do optickej sústavy projektora) a ďalšie.

Lampový modul a jeho súčasti

Lampový modul je vylisovaný z tepelne odolného plastu, u niektorých typov býva čiastočne použitý aj kov. Obsahuje sklenenú šošovku pre filtráciu UV žiarenia, prípadne aj pre usmernenie svetelného toku. Súčasťou modulu sú napájacie káble, ktoré sú na jednej strane pripojené k lampe a na druhej strane ku konektoru. Ten sa pri zasunutí lampového modulu do projektora spoľahlivo prepojí s Ballast (čiže driverom) lampy - obvodom, ktorý zaisťuje jej napájanie a nie je súčasťou lampového modulu.

Súčasťou lampového modulu sú zvyčajne aj skrutky pre prichytenie modulu vo vnútri projektora. Niektoré lampové moduly obsahujú aj čip, ktorý zaisťuje meranie nasvieteného času lampy a plní aj funkciu podpory predaja originálnych lampových modulov, pretože výroba kompatibilných a iných lámp je náročnejšia.

Konštrukcia výbojok pre projektory

Najdôležitejšou časťou výbojky je tzv. Horák (angl. Burner), teda trubička z číreho skla, ktorá obsahuje dutinu naplnenú plynnou zmesou ortuti. Sú v nej tiež umiestnené dve wolfrámové elektródy, medzi ktorými po naštartovaní výbojky vznikne elektrický oblúk. Ten reakciou s plynnou zmesou emituje svetlo, ktoré je vyžarované viacmenej rovnomerne všetkými smermi. Preto je okolo horáka umiestnený reflektor - sklenená banka parabolického alebo eliptického tvaru, na vnútornej strane opatrená zrkadlovým povrchom. Reflektor odráža svetelné lúče smerujúce nežiaducim smerom tak, aby maximum produkovaného svetla smerovalo dopredu, do optickej sústavy projektora.

U niektorých výbojok je na prednej časti reflektora umiestnené čelné sklo, prípadne šošovka pre filtráciu UV žiarenia. Niekedy je však toto sklíčko súčasťou samotného lampového modulu, a ak nie je ani tam, nájdete ich až v projektore v komore lampy. Výbojka tiež obsahuje obvykle dva (niekedy aj tri) konektory pripojené k elektródam v horáku a vyvedené na zadnej strany reflektoru lampy.

Dbajte na bezpečnosť!

Väčšina lámp do projektorov sú ortuťové výbojky. V horáku týchto výbojok je malé množstvo ortuti. Ortuť má neblahý vplyv na náš organizmus a napriek tomu, že jej je vo výbojke len veľmi malé množstvo v rádoch jednotiek miligramov, odporúčame s výrobkom manipulovať opatrne a pri jeho rozbití či explózii v projektore, upratať črepy v rukaviciach a miestnosť dôkladne vyvetrať. Tiež nezabudnite na ekologickú likvidáciu starej lampy do projektora

Kto vyrába výbojky pre originálne lampy?

Výbojky v dostatočnej kvalite pre originálne lampy s modulom v súčasnosti vyrába len niekoľko málo výrobcov:

Pokiaľ si v našom internetovom obchode objednáte originálnu lampu s modulom, hybridnú lampu alebo originálnu lampu bez modulu, bude vždy osadená výbojkou od niektorého z týchto výrobcov. Výbojky týchto značiek majú veľmi podobné parametre a sú navzájom zameniteľné. Aj sami výrobcovia originálnych lámp s modulom občas siahnu po výbojke od iného výrobcu, než akú zvyčajne používajú, z dôvodu momentálneho nedostatku lámp na trhu. Pokiaľ pri objednávke generickej alebo originálnej lampy bez modulu trváte na nejakom konkrétnom výrobcovi výbojky, uveďte to prosím do poznámky k objednávke.

V kompatibilných moduloch, alebo v prípade, že objednáte kompatibilnú lampu bez modulu, dostanete "no name" výbojku, ktorá sa svojimi parametrami blíži originálnemu produktu, avšak obvykle nedosahuje rovnakej kvality projekcie a životnosti.

Ak už viete o lampách všetko potrebné, stačí vybrať si tú správnu

Bleskurýchly sprievodca lampami

Nájdi lampu na 2 kliknutia

Lampy pre projektory

Lampy pre TV