Prečo sú lampy do projektorov tak drahé?

Ak si chcete užiť skvelý obraz, musí váš projektor disponovať prirodzeným a dlhodobo stabilným podaním farieb, dostatočným rozlíšením, vysokým jasom a kontrastom obrazu. K tomu potrebuje silný a kvalitný svetelný zdroj.

Najviac sa osvedčili ortuťové výbojky

V súčasnej dobe sú v projektoroch používané najmä ortuťové výbojky, ktoré obsahujú plynnú zmes o prevádzkovom tlaku až 250 atmosfér a majú vnútornú prevádzkovú teplotu až 1300 stupňov Celzia. Tieto výbojky dokážu pri obvyklom výkone v rozsahu 120-300 wattov poskytnúť pomerne dlhú životnosť a tiež dobrú stabilitu obrazu v priebehu života lampy.

V záujme dosiahnutia čo najlepších parametrov sa pri výrobe výbojok používa rad patentovaných technológií a drahých výrobných zariadení, čo sa samozrejme premieta do ich ceny. Ak vás technológia výbojok zaujíma, prečítajte si viac o technológii výbojok Epson UHE.

Kto vyrába lampy do projektorov?

Pre úplnosť je tiež fér uviesť, že sami výrobcovia projektorov väčšinou lampy pre svoje projektory nevyrábajú, ale nakupujú od dodávateľských firiem. Výrobcov originálnych výbojok do projektorov je v súčasnej dobe len niekoľko: Iwasaki (HSCR), Osram (P-VIP), Matsushita / Panasonic (HS), Philips (UHP), Phoenix (SHP), Ushio (NSH) a Epson (UHE).

Tým sa však predlžuje dodávateľský reťazec originálnych lámp s modulom medzi výrobcom výbojky a konečným spotrebiteľom. V dôsledku toho rastie aj cena, a tak popri najdrahších (ale i najspoľahlivejších) originálnych lámp s modulom ponúkame tiež ďalšie varianty, ktorých nákupom je možné výrazne ušetriť - kompatibilné a hybridné lampy a samostatné výbojky bez lampového modulu.

Pozor na falšované lampy

Z dôvodu vysokej ceny originálnych lámp sa v poslednej dobe tiež začínajú objavovať tzv. Counterfeit (falšované) lampy. Ide o kópiu originálnej lampy s modulom, v skutočnosti však obsahuje inú výbojku rôznej kvality - od tých kvalitnejších výbojok určených pre trh s náhradnými dielmi (napr. Philips) až po tie najmenej kvalitné, takzvané "no name" výbojky. Tie sú osadené v neoriginálnom module a preto by mali byť predávané ako generické lampy, ak obsahujú kvalitnú výbojku od niektorého z vyššie spomínaných výrobcov originálnych výbojok pre projektory, alebo ako kompatibilné lampy, ak obsahujú "no name" alebo inú výbojku.

Bohužiaľ sú však tieto falzifikáty na trhu ponúkané ako originálne, pričom k zmäteniu zákazníkov slúžia tiež repliky originálneho balenia. Výrobcovia a predajcovia falšovaných lámp do projektorov porušujú zákon a poškodzujú ako výrobcov originálnych lampových modulov, tak aj zákazníkov, ktorí v skutočnosti kupujú iný produkt, ako si myslia a často za naň platí viac, než by museli.

V našom obchode také lampy nenájdete. Svojich zákazníkov si vážime a chceme, aby s nami boli dlhodobo spokojní. Avšak na internete možno tieto lampy pomerne ľahko nájsť a identifikovať podľa podozrivo nízkej ceny, ktorá nezodpovedá bežnej cene originálnej lampy s modulom.

Ak už viete o lampách všetko potrebné, stačí vybrať si tú správnu

Bleskurýchly sprievodca lampami

Nájdi lampu na 2 kliknutia

Lampy pre projektory

Lampy pre TV