Ako dlho vydrží lampa svietiť?

Rovnako ako všetky žiarovky, aj lampy do projektorov a projekčných TV majú obmedzenú životnosť. To bohužiaľ znamená, že prakticky každý majiteľ projektora alebo projekčnej TV si bude musieť niekoľkokrát zaobstarať novú lampu v závislosti na tom, ako často a za akých podmienok svoj prístroj používa.

Čo ovplyvňuje životnosť lampy?

Väčšina lámp do projektorov s vyšším svetelným výkonom má životnosť 2000 hodín prevádzky za optimálnych podmienok. Túto životnosť ale výrobcovia nijako negarantujú a úprimne povedané, v bežnej prevádzke je pomerne vzácne ju dosiahnuť. V praxi to znamená, že ak používate váš projektor 2-4 hodiny denne v čistom, bezprašnom, nezafajčenom prostredí s bežnou izbovou teplotou, mala by vám lampa vydržať okolo 1500-2000 hodín prevádzky. Pri inom spôsobe použitia sa životnosť lampy skracuje. Pokiaľ používate prístroj 24 hodín denne 7 dní v týždni, je riziko predčasného vyhorenia lampy najvyššie. Novšie projektory, projektory s nižšou svietivosťou a projekčné televízory zvyčajne mávajú životnosť lampy dlhšiu (mala by byť uvedená v manuáli k prístroju). Deklarovaná životnosť sa však týka len originálnych výbojok, ak si objednáte kompatibilné lampu, či už s modulom alebo bez, môže byť životnosť kratšia.

Prečo lampa prestane svietiť?

V súčasnej dobe sú vo väčšine projektorov použité ortuťové výbojky, ktoré pre tvorbu svetlá využívajú elektrický oblúk medzi dvoma elektródami v uzavretej sklenenej komore naplnenej plynnou zmesou. Zmes má za prevádzky tlak cez 200 atmosfér a jej prevádzková teplota presahuje 1000 stupňov Celzia. Prevádzkou dochádza k deformácii a úbytku materiálu na elektródach, čím narastá vzdialenosť medzi elektródami. Čím je vzdialenosť medzi elektródami väčšia, tým vyššie elektrické napätie je potrebné pre vytvorenie a udržanie elektrického oblúka. Akonáhle toto napätie prekročí schopnosti Ballast projektora (zariadenie ovládajúceho napájanie výbojky), lampa prestane svietiť. Lampa môže prestať svietiť aj z dôvodu dosiahnutia hranice svojej životnosti. Projektory zvyčajne ako ochranu pred explóziou výbojky odmietajú lampu používať, ak prekročila svoju životnosť. Projektor tiež môže predčasne vypínať lampu, pokiaľ ju nezvláda dostatočne ochladiť. To môže byť spôsobené jednak výrobnou vadou výbojky, alebo nedokonalým chladením v dôsledku zanesených filtrov, poruchy vetrákov, či blokovaním prístupu vzduchu k vetracím prieduchom projektora.

Novšie projektory používajú modernejšie výbojky a ich lampy tak majú dlhšiu životnosť. V kombinácii s využitím eko-modu, ktorý má zvýšiť životnosť lampy za cenu zníženia jasu obrazu, možno dosiahnuť životnosť až okolo 5000 hodín prevádzky. Čo všetko má vplyv na životnosť lampy v projektore a ako ju predĺžiť, prehľadne ukazuje naša infografika. Našťastie je na lampy poskytovaná záruka, ktorá má užívateľa chrániť pred predčasným vyhorením lampy.

Ak už viete o lampách všetko potrebné, stačí vybrať si tú správnu

Bleskurýchly sprievodca lampami

Nájdi lampu na 2 kliknutia

Lampy pre projektory

Lampy pre TV